"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie


Już w najbliższy poniedziałek, 3 czerwca o godz. 18:30 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, odbędzie się wykład panelowy poświęcony polskim zwycięstwom militarnym, zatytułowany: "Polska Zwycięska: militarna victoria".

 

Jako współorganizator wydarzenia serdecznie zapraszamy na podróż w przeszłość, w trakcie której, dzięki znamienitym Gościom, poczujemy smak zwycięstwa. Studenci dla Rzeczypospolitej podejmując tę tematykę  pragną zwrócić uwagę, aby wspominając bohaterskie czyny podczas tragicznie zakończonych narodowych zrywów i bitew, nie zapomnieć o tych wydarzeniach, które zwieńczyła radosna victoria. 

 

Podczas spotkania paneliści przypomną przebieg takich wydarzeń, jak:

- Bitwa Warszawska (prof. Janusz Odziemkowski, UKSW)

- Powstanie Wielkopolskie (prof. Jan Żaryn, UKSW)

- III Powstanie Śląskie (dr Mirosław Węcki, UŚ, IPN)

 

Dyskusję poprowadzi dr Wojciech Federczyk (KSAP, UKSW).

 

Wydarzenie będzie miało miejsce w poniedziałek 3 czerwca 2019 r. o godzinie 18:30 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie (budynek Dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów). 

Dyskusja potrwa około godziny, a zakończy ją sesja pytań od publiczności.

 

Wstęp wolny.

 

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebook.com.

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej - na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce". Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Obraz wykorzystany na plakacie: "Alegoria zwycięstwa w 1920 roku", aut. Zdzisław Jasiński 

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne